آرمان


پرسش های متداول


سقف سرمایه گذاری صندوق چقدر است؟

ما معمولا در کسب و کارهای نوپایی (Early stage) سرمایه گذاری میکنیم که بیش از یک میلیارد تومان در در این مرحله جذب سرمایه (Fund Raising round) نیاز نداشته باشند. برای سرمایه گذاریهای کوچکتر از 500 میلیون تومان معمولا به تنهایی وارد میشویم و سرمایه گذاریهای بالاتر از این مقدار را با مشارکت سایر سرمایه گذاران خطرپذیر انجام میدهیم. 

ما برای استارت‌آپ‌ها چه کار می‌کنیم؟

هدایت کارآفرینان

ما به دنبال کمک به کارآفرینان مصمم هستیم و برای ما موفقیت آنها مهمتر از مشارکت خودمان در موفقیتشان است. با چنین دیدگاهی ما به تمامی استارت‌آپ‌های مراجعه‌کننده، اعم از آن که روی آنها سرمایه‌گذاری کرده باشیم یا نه، راهنمایی‌های دلسوزانه ارائه ‌می‌دهیم و سعی می‌کنیم آنها را به فضای واقعی کسب و کار نزدیک‌تر کنیم. ما به بازی برد-برد اعتقاد داریم و حتی اگر در بررسی‌هایمان به این نتیجه برسیم که ما به عنوان سرمایه‌گذار گزینه خوبی برای یک استارت‌آپ نیستیم؛ این موضوع را با آنها طرح می‌کنیم و ضرورتی نمی‌بینیم تحت هر شرایطی در یک کسب و کار خوب وارد شویم.

دانستن و فراهم آوردن محرک‌های رشد

کار ما سرمایه‌گذاری صرف نیست، ما به دنبال ساختن شرکت‌های برتر هستیم. ما با استفاده از شبکه خود هر جا که بتوانیم تیم شما را تقویت می‌کنیم، شراکت‌های استراتژیک شکل می‌دهیم، شما را به مشتریان بالقوه متصل می‌کنیم تا در کنار یکدیگر بتوانیم یک کسب و کار برنده را شکل دهیم. ما شرکای فعالی هستیم که برای موفقیت شرکتهایمان هر کاری بتوانیم انجام می‌دهیم. ما کنار گود نمی‌نشینیم، کنار شما وسط گود هستیم.

توصیه‌های راهبردی و ایده‌های خلاق

ما طرح‌های متعدد در صنایع مختلفی دیده‌ایم. ما طرح کسب و کار شما را به دقت ارزیابی می‌کنیم و به شما کمک می‌کنیم که آن را بهبود دهیم. ما بسیار دوست داریم که به کمک یکدیگر یک طرح خوب را تبدیل به یک طرح عالی کنیم. هر کسب و کاری مقاطع مهمی پیش رو دارد که در آنها باید تصمیماتی حیاتی بگیرد. تصمیماتی از قبیل: متوقف کردن یا آغاز توسعه یک محصول، جذب یک نیروی کلیدی، توقف ارائه خدمات به بخشی از مشتریان، تغییر بازار هدف. ما شما را به کسانی ارتباط می‌دهیم که اخذ این تصمیم‌ها را آسان‌تر کنند و ریسک گذار از این مقاطع را کاهش دهند.

انتقاد صریح و جدی

ما در پی شرکت‌داری نیستیم و به تیم کارآفرین در اداره کسب و کار اعتماد می‌کنیم و به ندرت ممکن است از ابزارهای خودمان برای اجبار آنها به اتخاذ یک تصمیم خاص استفاده کنیم. ولی این‌ها به معنی آن نیست که نظری نداریم. ما در جبهه مقابل شما نیستیم ولی شما را به چالش می‌کشیم. شما هم باید برای تصمیماتتان منطق روشن و استدلال بسیار قوی داشته باشید.

در ضمن انتظار نداشته باشید که حرفهای ما به شیرینی گفته‌های رویدادهای استارت‌آپی و شتابدهنده‌ها باشد. ما بیشتر به دنبال ساختن یک کسب و کار موفق هستیم نه رویای موفقیت. به همین دلیل هم ما گفتمان رک و بدون پرده‌پوشی را به گفتمان سیاستمدارانه (یا ریاکارانه) ترجیح می‌دهیم.

ما روی چه استارت‌آپ‌هایی کار می‌کنیم؟

کسب و کارهای اینترنتی، موبایلی و نرم‌افزار بویژه در حوزه فناوری مالی یا فینتک (Fintech) حوزه تمرکز ما هستند. با این‌حال سایر فرصتهای سرمایه‌گذاری را نیز بررسی می‌کنیم علی‌الخصوص اگر روی ترکیب فضای مجازی و غیرمجازی متمرکز باشند.

ما به دنبال مشارکت در استارت‌آپ‌هایی هستیم که بالقوه بتوانند در حوزه‌ای که ورود کرده‌اند تبدیل به رهبر بازار شوند. لذا از کسب و کارهایی که به دنبال تغییر زنجیره ارزش کسب و کارهای سنتی هستند یا بازارهای جدیدی ایجاد می‌کنند، استقبال می‌کنیم. ترجیح ما سرمایه‌گذاری در کسب و کارهایی است که در حوزه زنجیره ارزش موسسان  ما قرار دارند یا همفزایی خوبی با کسب و کارهای پورتفوی سرمایه‌گذاری  ما دارند.

ما علاقمند به کسب و کارهایی هستیم که بازار نسبتا بزرگی در مقیاس چند ده میلیارد تومان پیش رو داشته باشند یا امکان توسعه آتی در بازارهای بزرگ برای آنها متصور باشد. دغدغه ما در وهله اول پتانسیل رشد و بازدهی بالای کسب و کار است و ریسک کسب و کار بویژه در کسب و کارهای نوپاتر (Early stage) در مرحله دوم اهمیت قرار دارد.

ما به دنبال کسب و کارهایی هستیم که بتوانند نشان دهند که محصول/خدمت آنها با استقبال بازار مواجه می‌شود و ملاک ما برای این موضوع داشتن مشتری بالفعل و فروش است. با این حال اگر هنوز محصول یا خدمتی آماده عرضه نهایی به بازار نشده باشد ولی به مراحل انتهایی توسعه رسیده باشد؛ ممکن است به عنوان یک گزینه مطرح گردد.

ما در مرحله ایده وارد سرمایه‌گذاری در یک کسب و کار نمی‌شویم. چنان‌چه تنها ایده‌ای در ذهن دارید و به دنبال حمایت هستید، احتمالا شتابدهنده‌ها گزینه بهتری برای شما هستند. فهرستی از شتابدهنده‌های کسب و کار را در این نشانی می‌توانید مشاهده نمایید.

بخش مهمی از آورده ما در یک استارت‌آپ، دانش و تجربه‌ای است که در اختیارش قرار می‌دهیم تا مدل کسب و کار خود را بهبود بخشد و نقشه راه روشن‌تر و منسجم‌تری ترسیم نماید. با توجه به مرحله‌ای که در کسب و کارها ورود می‌کنیم (Seed یا First round)؛ ما در کسب و کارهای پورتفوی سرمایه‌گذاریمان نقشی فعال ایفا می‌کنیم و سعی می‌کنیم با فراهم آوردن مشاوره‌های تخصصی، شبکه‌سازی، ارتباط با شرکای استراتژیک، احتمال موفقیت کسب و کار را افزایش دهیم.

ترجیح ما حضور در یک کسب و کار به عنوان اولین سرمایه‌گذار است و کمتر تمایل داریم در کسب و کارهایی که سرمایه‌گذاری پیش از ما در آنها وارد شده سرمایه‌گذاری کنیم.

ما به جد اعتقاد داریم که در نهایت روی تیم بنیانگذار یک کسب و کار سرمایه‌گذاری می‌کنیم. بر این اساس ترجیح می‌دهیم که با افرادی کار کنیم که توانمندی فنی خوبی داشته باشند و در حوزه‌ای که وارد شده‌اند صاحب تخصص باشند. با این حال مهم نیست که سابقه کار زیاد یا تجارب قبلی در راه‌اندازی کسب و کار داشته باشند.

همزمان با تخصص و شاید پیش از آن، اخلاق حرفه‌ای تیم برای ما اهمیت دارد. ما انتظار داریم که با تیمی صادق روبرو باشیم که شفاف و روشن به بیان خواسته‌ها، داشته‌ها و نداشته‌های خود بپردازد. اهل تعامل باشد، گوش شنوا داشته باشد و در عین پافشاری بر مواضع اصولی خود، پذیرای اشتباهاتش باشد. پیگیر باشد و عمل به تعهداتش در زمان مقرر و با استاندارد بالا دنبال نماید.

در نهایت این که ما ترجیح می‌دهیم در استارت‌آپهایی مشارکت کنیم که قدر حضور ما در کنارشان را بدانند. برای ما مهم است که تیم کارآفرین بداند چه کاستی‌هایی دارد و به چه کمک‌هایی نیاز دارد و در عین حال آمادگی پذیرش این کمک‌ها را داشته باشد. تجربه به ما نشان داده است که بویژه در مراحل ابتدایی کسب و کار عدم قطعیت بسیار بالاست و آنچه در عمل رخ می‌دهد با آنچه پشت کامپیوتر داخل جداول اکسل نوشته می‌شود فرسنگ‌ها فاصله دارد. بنابراین اگر فکر می‌کنید که شما طرح کاملی دارید و فاصله شما تا موفقیت قرار است با پول سرمایه‌گذار پر شود؛ احتمالا ما گزینه خوبی برای شما نیستیم.

مبلغی که ما در دور اول (First round) یک استارت‌آپ سرمایه‌گذاری می‌کنیم حداکثر 600 میلیون تومان است و البته برای کسب و کارهای ارزشمندی که واقعا بیش از این نیاز داشته باشند ممکن است در قالب سرمایه‌گذاری مشترک با سایر سرمایه‌گذاران خطرپذیر (co-invest) ، تا سقف حداکثر 5/1 میلیارد تومان سرمایه تامین کنیم

ما که هستیم؟

ما اولین صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه (Venture Capital fund) دارای مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار هستیم که در دی ماه سال 1395 با سرمایه 10 میلیارد تومان ثبت شده‌ایم و در مراحل ابتدایی چرخه عمر استارت‌آپ‌ها‌ (Early Stage) سرمایه‌گذاری می‌کنیم.

کسب و کارهای اینترنتی، موبایلی و نرم‌افزار بویژه در حوزه فناوری مالی یا فینتک (Fintech) حوزه تمرکز ما هستند. با این‌حال سایر فرصتهای سرمایه‌گذاری را نیز بررسی می‌کنیم علی‌الخصوص اگر روی ترکیب فضای مجازی و غیرمجازی متمرکز باشند.

موسسان ما عبارتند از شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آرمان آتی، مدیریت سرمایه ارزش‌آفرین کوروش از شرکتهای زیرمجموعه گروه صنعتی گلرنگ، شرکت تکوست و شرکت مپفا که همگی در حوزه‌های فعالیت خود به نوآوری و پیشرو بودن شناخته شده‌اند.